2016 | Akce Tramando …Tessendo v italském Zagarolu

Ve dnech 20. až 22. května 2016 jsem se se svou sestrou Irenou Ring zúčastnila setkání krajkářek pod názvem Tramando …Tessendo v italském Zagarolu, což je městečko nedaleko Říma. Kromě nás byly letos pozvány také zástupkyně Kantcentra v belgických Bruggách, v předchozích letech se zde vystřídali hosté z jiných evropských zemí.

   

Akce se konala v nádherných prostorách paláce Rospigliosi, které jsou zdobené freskami ve stylu pozdního manýrismu (16. století, A. Tempesta, bratři Zuccari, v paláci pobýval také Caravaggio). Jedná se mimo jiné o výjevy z bitvy u Lepanta a o lovecké motivy.

K vidění byly krajky paličkované, šité a drhané a také výšivky nejrůznějšího druhu, zejména reliéfní výšivky typu palestrina (Palestrina je město nedaleko Říma a Zagarola). Obrázky a dokonce i videa týkající se tohoto druhu výšivky najdete na internetu pod heslem „palestrina stitch“. Prodávaly se vzory na paličkování, nejrůznější potřeby, pomůcky, materiály (v budově byly dvě kompletní galanterie), korálky, drobné výrobky a šperky. Přímo naproti našemu stánku rozložila své poklady sběratelka krajek, a přestože jsme je měly před očima tři dny, nestačily jsme si všechny ty vzácnosti podrobně prohlédnout.

Kolegyně z belgických Brugg vyučovaly ve svých kurzech klasické staré typy belgických krajek, já jsem ve svém kurzu nabídla krajku moderní – navázala jsem na svou práci „QR“, kterou jsem představila na loňském Bienále české krajky, připravila jsem publikaci, na jejímž základě jsem pak kurz vedla.

V prezentaci, která se konala v sobotu odpoledne, představila kolegyně z Brugg činnost  Kantcentra, já jsem si pro své vystoupení připravila informace a fotografie týkající se Vamberka a krajkářství v jeho okolí a v České republice.

Součástí akce bylo také společné paličkování předem zaregistrovaných krajkářek (přibližně 150 osob) z mnoha různých italských svazů a sdružení – obsadily největší sál v paláci. Když se po minutovém společném paličkování odebraly ven na společné focení, měla jsem šanci prohlédnout si většinu rozpracovaných děl, s nimiž se do Zagarola přijely pochlubit.

Ráda bych poděkovala Alessandře Caputo za tlumočení z angličtiny do italštiny během mého kurzu a mé prezentace a dále Antonelle Della Bella a Massimo Proia z organizace Sinergie za pozvání a veškerou péči a pozornost, kterou nám během našeho pobytu věnovali.

Níže uvádím několik fotografií přímo z místa konání, tedy z paláce Rospigliosi v Zagarolu.

Přidávám také fotografie z městečka Zagarolo.

Pochopitelně jsme nemohly hned po skončení akce odletět zase domů, využily jsme příležitosti a zůstaly jsme ještě pár dní přímo v Římě, kde jsme si stihly prohlédnout několik nejznámějších památek.

Do Zagarola jsem se zprostředkovaně vrátila znovu v roce 2019 – zúčastnila jsem se totiž soutěže, vypsané společností Sinergie, a v této soutěži jsem ke svému velkému překvapení získala první místo.