20XX | Betlémy z kraje Orlických hor, Rychnov nad Kněžnou

Jedná se o výstavu betlémů, která se ve druhé polovině prosince tradičně konala ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou, v posledních letech se přesunula do Hladíkovy síně Kolowratského zámku. Betlémů se každý rok sejdou desítky, pokaždé jsou trochu jinak naaranžované, podívaná je to nádherná a atmosféra je vždy příjemná.

Protože celá kompozice bývá doplněna rostlými stromy, nabídla jsem v roce 2002 hlavnímu organizátorovi, dr. Tydlitátovi, k jejich dozdobení svoje paličkované vánoční ozdoby – ryby, hvězdičky, zvonečky, prostorové zvonečky. Troufám si tvrdit, že i tato tradice se ujala, protože šikovné ruce z celého regionu se činí a každý rok lze na výstavě obdivovat nové ozdoby, nové techniky, skvělé nápady – tedy kromě betlémů, samozřejmě.

Na výstavu jsem přispěla opakovaně, už ani nevím, kolikrát – určitě v letech 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2016, 2017, 2018, 2019, v roce 2020 se výstava nekonala, ale v roce 2021 již ano. Kromě ozdob na stromech jeden rok visela nad vchodem moje kometa paličkovaná z měděného drátu, jiné roky jsem vystavila postavičky Josefa a Marie s Ježíškem. Pro tuto výstavu jsem také navrhla a upaličkovala dvě kolekce obřích vláčkových hvězd. Dokud se akce konala ve Společenském centru, dotvářelo výzdobu množství poměrně velkých jehličnatých stromů. Na těch drobné vánoční ozdoby běžné velikosti tak nějak zanikaly, nebyly moc dobře vidět. Proto jsem se rozhodla udělat je větší a použít také hrubší materiál, který zajistí lepší kontrast se zeleným jehličím. Sotva jsem ale první kolekci dokončila, výstava se přesunula do prostor Hladíkovy síně, kam už nebylo možné větší stromy umístit. Takže nyní vystavuji obří vánoční ozdoby na vánočních stromcích běžné, pokojové velikosti. Nevadí :-).

Ve Společenském centru vždy panovalo přítmí, cíleně nasvícené byly spíše jen betlémy samotné, nebylo pro mě tedy jednoduché pořídit kvalitní fotografie. Ale alespoň nějaké jsem za ta léta nashromáždila… Fotografie ze Společenského centra i z Hladíkovy síně najdete zde.