2020 | Srdíčko pro zdravotníky

Koronavirová pandemie na začátku roku 2020 změnila život nejspíš úplně každému. Já sama jsem sice jako překladatelka i v době karantény a nouzového stavu kupodivu nadále měla co dělat, „útrapy“ home office mě nijak zvlášť nepotrápily, protože z domova pracuji více než 15 let zcela standardně, ale spousta lidí možná najednou nevěděla co s časem. Potěšilo mě, že řada krajkářek během nedobrovolného domácího vězení znovu zasedla k poduškám. Paličkováním se člověk nejen zabaví, ale také uklidní a tak nějak odizoluje od všeho nepěkného.

Na Facebooku jsem zaznamenala existenci nové skupiny, Srdíčko pro zdravotníky, která mezi krajkářkami vzbudila značný ohlas. Přidala jsem se a poskytla jsem podvinek na srdíčko, které jsem před několika lety paličkovala jako domácí úkol v jednom kurzu. Protože se jedná o techniku ruské páskové krajky, která v ČR není úplně známá, byla jsem vyzvána, abych poskytla podrobnější návod.

Než něco složitě popisovat nebo kreslit, rozhodla jsem se pro fotonávod – za tím účelem jsem si nakreslila menší srdíčko s pouze jedním ruským kolem, na němž jsem chtěla postup ukázat. Jenomže mě ta technika opět pohltila – a ta malá srdíčka jsem velmi rychle upaličkovala hned tři. Návod i podvinky poskytuji volně ke stažení.

Spolu se spoustou dalších srdíček od dalších autorek se pak ocitla na stránkách časopisu Krajka 1/2020.